foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Titulky od vás

Přihlášení

Odběr novinek

Už si nemusíte hlídat nové titulky tady na webu. Stačí se přihlásit k odběru novinek a nic vám neuteče.

captcha 

Sdílení

Jak na titulky

Nejenom pro začátečníky (Ajvngou)
Časování (Ajvngou)
Gramatika (Ajvngou)
Dialogy a něco navíc (titulky.com)
Programy (forum.akihabara.cz)
SW a mp4 (titulky.com)
Vysvětlivky (titulky.com)
Přečasování - SW (ainny.cz)
Přečasování - Aegisub (ainny.cz)
Korektury (ainny.cz)
Parametry (ainny.cz)

   Prý se má dneska ochladit. Zatím to tak nevypadá, ale já v to doufám. Špatně se mi překládá, nemyslí mi to. Teď v hodině duchů je pořád horko a mně se nechce spát. Co s tím? Přes den začnu s dalším dílem Mr. Sunshine, ale teď ne. Teď bych si v titulcích asi vymyslela vlastní děj. Marně jsem přemýšlela, jak název přeložit a nevím. Vím, co je panem Slunečním svitem, Úsvitem nebo někým Zářícím, myšlené, ale nic z toho nevyjadřuje, že on vlastně znamená naději. Jak jednoduché by to bylo, kdyby byl Namja Sowon, Mr. Hope nebo chcete-li Pan Naděje. Ale není, je prostě pan Svítání. Svítání nad Joseonem, který už je skoro Koreou a čeká ho víc než padesát let pořádně těžkých časů.
   Proč jsem se tak rozepsala? Protože jsem na tenhle seriál čekala od loňského podzimu, kdy se začal natáčet a jsem ho plná. Původně se měl vysílat v únoru, ale nakonec začal až teď v létě. Na důvodech nezáleží, ale já jsem čím dál tím nadšenější. Nejednom dějem, ten je sám o sobě výborný. Ukazuje spoustu kontrastů v měnícím se a svým způsobem zaostalém Joseonu. O tom, že má skvostnou kameru a výběr lokací mu dává nádech výjimečnosti, jsem už několikrát psala, ale co mě dostalo v šestém díle, byla mistrně zpracovaná symbolika v jedné ze scén.
   Na konci pátého dílu odložil Samuraj svoji chladnou masku a svojí touhou, dotknout se aspoň cípu sukně Ae-sin, prozradil svoje city. Dosáhl svého, ale pro Ae-sin to byl (myslím) okamžik plný pokoření, které jí vehnalo slzy do očí. I když ho kdysi zachránila a tvrdila, že lidi neposuzuje podle původu, její chování tomu nenasvědčovalo. Nevím, nakolik to Samurajovi došlo, ale řekla bych, že úplně, protože po zmíněné scéně došlo k prolnutí záběru na poníženou Ae-sin a jeho osamělému odchodu v dešti. Protože navzdory tomu, že je obklopený svými muži, pořád zůstává synem řezníka, jehož řemeslo patřilo k těm "nejšpinavějším" a on vyrůstal na okraji společnosti.
   Celou scénu pak završí kapka stékající z rukojeti meče a znázorňující pláč jeho srdce, protože pro samuraje je jeho meč součástí jeho já. Chlapi přece nepláčou a drsňáci už vůbec ne.

   Možná jsem úplně mimo a záměr tvůrců to nebyl, ale já to v kontextu tak vnímala a vzhledem k tomu, že východoasijská kultura je plná symboliky, si myslím, že zase tak daleko od pravdy nejsem. Pořád jsem na začátku, ale tenhle seriál se mi začíná dostávat pod kůži a vůbec bych se nedivila, kdyby se pro mě stal jedním z těch nezapomenutelných. Cítím obrovský vděk a pokoru, že ho mám na klávesnici zrovna já.


Pouze registrovaní uživatelé mohou zanechat komentář. Prosím, přihlaste se.

Komentáře   

#10 Ainny 2018-08-24 15:41
Cituji lioncel:
.. už tě nebudu zdržovat ...

Nezdržuješ. Jsem ráda, že to někdo cítí stejně jako já, protože většinou se tu rozplývám sama. ;-)
#9 lioncel 2018-08-24 15:36
.. už tě nebudu zdržovat ...
#8 Ainny 2018-08-24 15:33
Cituji lioncel:
...

Já o tom psala DQ už během překladu, ten začátek dílu mi způsobil zimomriavky a byla jsem z toho úplně hotová. V noci jsem měla nějakou poetickou. :D Jediné, co je pro mě teď demotivující, jsou počty řádků. Jak tady tak u Právníka. Hlavně u Joon-giho na to nejsem zvyklá a do půlky se prokousávám horko těžko. Jak jsem za polovinou, tak už to jde samo. :D

Cituji lioncel:
jo, to známe .. Jenom se chtěl dotknout! ...

Nesahej mi na něho!!! On je tak hrozně moc nešťastnej. A ještě bude za křena! :cry:
#7 lioncel 2018-08-24 15:22
Na konci pátého dílu odložil Samuraj svoji chladnou masku a svojí touhou, dotknout se aspoň cípu sukně Ae-sin, prozradil svoje city. Dosáhl svého, ale pro Ae-sin to byl (myslím) okamžik plný pokoření, které jí vehnalo slzy do očí. I když ho kdysi zachránila a tvrdila, že lidi neposuzuje podle původu, její chování tomu nenasvědčovalo. Nevím, nakolik to Samurajovi došlo, ale řekla bych, že úplně, protože po zmíněné scéně došlo k prolnutí záběru na poníženou Ae-sin a jeho osamělému odchodu v dešti. .. napsala jsi to moc krásně ... celou tu scénu, tj. začátek 6. epizody + jak Ae-sin vrací pušku a s doprovodem odchází od velvyslanectví + závěr této epizody jsem si vystřihl, spojil dohromady a uložil (= práce na ccá 3 min .. tvé titl jsem k tomu potom upravoval asi čtvrt hodiny) .. tak na mě ty tři krásné, silné, scény zapůsobily ...
#6 lioncel 2018-08-24 15:08
jo, to známe .. Jenom se chtěl dotknout! ...
#5 Ainny 2018-08-24 15:02
Cituji lioncel:
cokoliv se týká sukně, je tabu .. tak samozřejmě, že je sukně tabu, tu si nechá vyhrnout až sama bude chtít a na veřejnosti to určitě nebude ... ..sukně - nejdřív ji tam chtěli hledat pušku, potom zase, jeden drzoun se ji tam chtěl podívat (pod) ... to přece slušnou holku naštve ^_^

Nechtěl se podívat. Jenom se chtěl dotknout! :D
#4 lioncel 2018-08-24 14:58
cokoliv se týká sukně, je tabu .. tak samozřejmě, že je sukně tabu, tu si nechá vyhrnout až sama bude chtít a na veřejnosti to určitě nebude ... ..sukně - nejdřív ji tam chtěli hledat pušku, potom zase, jeden drzoun se ji tam chtěl podívat (pod) ... to přece slušnou holku naštve ^_^
#3 Ainny 2018-08-24 12:28
Cituji DoramaQueen:
...

Raději mě moc nečti, ať pak nejsi zklamaná. :D

Cituji lioncel:
...


K Jangovi se tak chovat musela. To byla dědečkova práce. Nicméně se Samurajem jsem to myslela obecně. On to v sobě pořád má, takže je v tomhle směru dost vztahovačný.
A vidím ji trochu jinak, ona se ke všem chová hodně odměřeně. Slušně, ale s odstupem. Já z ní ten její původ cítím na sto honů. :D K tomu, o čem píšu, napověděla hodně scéna na nádraží, cokoliv se týká sukně, je tabu. Proto si myslím, že to ponížení tam hrálo velkou roli. :-)
#2 lioncel 2018-08-24 11:43
okamžik plný pokoření, které jí vehnalo slzy do očí .. možná pokoření a zároveň hlubokých osobních rozpaků, protože je jednak nedotčená, tedy, bez jakýchkoliv zkušeností s muži, zároveň ale už ´něco´ o těchto záležitostech (srdce) ví, protože je inteligentní, citlivá a umí se dívat kolem sebe ... s tím třídním postavením je to těžké - na jednu stranu určitě ano, je si moc dobře vědoma svého společenského postavení, své pozice ve společnosti, své nadřazenosti a v neposlední řadě, má svou hrdost, o tom žádná - na druhou stranu, stýká se přece normálně s Jangem a chová se k němu bez povýšení a ke služebnictvu se chová také velmi slušně ... jestli tedy byla hluboce uražena - možná hlavně vylekaná a hodně zaskočená, raněná (na duši), znejistělá ... ....každopádně, já řeším už od předchozí epizody, který seriál na csfd vyřadím ze své Top, abych tam mohl připsat Ae-Shin....
#1 DoramaQueen 2018-08-24 10:40
Mám z toho husinu, len to píšeš a to si mi o tom už vravela. Určite to nenatočili a nespravili taký prechod len tak! :D Bohyňu, sa na to teším kvôli tebe! Lebo ty si do toho zamilovaná a úplne to vidieť na tom. :D Som na to čoraz viac zvedavá!

Rozcestník (Fórum)

Kontakt

Kde ještě mě můžete najít:
MDL

Rozcestník (fórum)
Akihabara
Databáze knih
ČSFD
-----
© Ainny 2011 - 2019
-----
Promítačku a pozadí vytvořila:


Statistika

DnesDnes345
VčeraVčera362
Tento týdenTento týden345
Tento měsícTento měsíc6825
CelkemCelkem287848

Nenahrávejte prosím titulky z těchto stránek bez mého vědomí na jiné weby a nedělejte z nich hardsuby.
Vždycky je možné buď uveřejnit odkaz sem nebo se domluvit. Děkuji za pochopení.