foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
16. 6. 2018
Včera jsem nepřekládala, protože jsem chytla webmasterskou slinu a udělala nové pozadí. Navíc jsem si vymyslela i nový blok do pravého menu. V kalendáři krásně uvidíte moje plány. Ty se samozřejmě můžou měnit, ale právě díky tomuto modulu to hned zjistíte a mně to ušetří čas, protože jenom přepnu datum a nebudu muset nic psát.Titulky

Přihlášení

Odběr novinek

Už si nemusíte hlídat nové titulky tady na webu. Stačí se přihlásit k odběru novinek a nic vám neuteče.

captcha 

Čekanky

Dlouhodobé projekty

JG Style (15. díl)
Časování: 12:59,866/12:59,866
Překlad: 046/140
-----
29. 5. Lee Sun Shin is the Best (19. díl)
HOTOVO!
-----
Candy Candy
Překlad: 027/280
POZASTAVENO
-----
Route 66
POZASTAVENO

Jak na titulky

Nejenom pro začátečníky (Ajvngou)
Časování (Ajvngou)
Gramatika (Ajvngou)
Dialogy a něco navíc (titulky.com)
Programy (forum.akihabara.cz)
SW a mp4 (titulky.com)
Vysvětlivky (titulky.com)
Přečasování - SW (ainny.cz)
Přečasování - Aegisub (ainny.cz)
Korektury (ainny.cz)
Parametry (ainny.cz)

   [Spoiler] Určitě už se vám stalo, že úplně skvělý seriál tvůrci dokonale zazdili závěrem. A nemuselo to nutně být posledním dílem...  Zářným příkladem pro mě je King 2Hearst. Seriál, který mě od začátku bavil a hrozně se mi líbil. Jenže to zbytečné úmrtí, které nám tvůrci naservírovali, způsobilo, že konec už mě prostě nebavil.

   Tím nechci říct, že všechno musí nutně skončit "dokud nezemřeli, žijí spolu dodnes", ale když už je konec smutný, tak musí dávat smysl.

    Pro příklad nemusím chodit daleko - IRIS. Konec seriálu se dal tušit, strašně mě naštval, ale teď s odstupem času vím, že byl v podstatě dokonalý. Nebo z poslední doby Shark. Po jeho skončení má člověk na duši smutek a zároveň i klid, že všechno dopadlo tak, jak dopadnout mělo.

   Mám ráda konce, o kterých musím přemýšlet. Nemusí být úplně otevřené, ale prostě nejsou definitivní. Napsat článek na tohle téma mě napadlo, když jsem přemýšlela o konci seriálu Two Weeks. Napadlo mě se na některé konce podívat znovu a s odstupem času. Tedy na konce, v kterých figuroval Lee Joon-gi (překvapení, že jo?). Na jeho seriálech je pozoruhodné mimo jiné i to, že se právě o těch koncích dá většinou docela dlouho diskutovat. To podstatné, v některých případech, divákovi neukážou. A divák se ve svých představách musí rochňat ještě dlouho po skončení.

   Vlastně mě na nápad připomenout si ty konce, přivedl i dotaz, který jsem měla v soukromých zprávách na Akihabaře a týkal se - jak jinak - Iljimae. To byl asi jeden z nejkontroverznějších konců, které Joon-gi natočil.

    Zastavení první: My Girl (2005)

   Tady není moc co rozebírat. Poprvé a naposledy křenem. Snažil se. Moc se snažil, ale prostě "jen dva ta loďka může vézt". A Seo Sung-woo byl ten třetí. Co na tom, že byl mnohem aktivnější v hledání ztracené Joo Yoo-rin, že byl neskutečný romantik a dokazoval to každou chvíli, když byl stejně už od začátku o krok pozadu. Jeho láska byla prostě určena k zániku.

  
   Zastavení druhé: Time Between Dog and Wolf (2007)

   No, tady už to bylo o něčem jiném. Ale úplně. Už jenom ten začátek... Honička a pád s autem do moře. Střih a vracíme se do dětství hlavního hrdiny. No, ty bláho, co to mělo znamenat? To mi naznačujou konec, nebo co? Prostě šok hned v prvních minutách. Skutečný seriálový konec byl jasný a jednoznačný. Přesto jsem se setkala s dotazem, jak to vlastně bylo? Byl s Ari nebo ne? Nevím, jestli byl dotyčný jenom nepozorný nebo si prostě nespojil cestu Ari, která se chystala do Paříže. A udivený dotaz Kang Min-gia, kterému jeho adoptivní bratr řekl jenom to, že se chystá do ráje špiónů. Víte na jaké město se Min-gi ptal? Jasně, že na Paříž. To že pak už se Lee Soo-hyun (Kay) jenom rozloučil, na šťastném konci nic nemění a já byla šťastná jak blecha.

   To je přesně to, o čem jsem psala. Nepotřebuju hubana na břehu moře se zapadajícím sluncem v pozadí (i když i to se mému kýčovitému já pochopitelně líbí). Stačí mi, když to "vím". Moje fantazie jede na plné obrátky a tak to mám ráda.
  


   Zastavení třetí: Iljimae (2008)

   A jsem u toho. Iljimae, ten otevřený konec Iljimae. Stejně jako u TBDAW se tady začíná akcí. Jenže v tomhle případě se opravdu začíná koncem. A to je zřejmě to, co si hodně lidí vůbec neuvědomí. Proto jsem na Aki psala, že je potřeba si všimnout všech postav, které v té úplně první scéně jsou. Jedna z nich se totiž v oné místnosti už v průběhu děje vyskytovat nebude a vzhledem k okolnostem to místo ani nezná. Většině je asi jasné, že Iljimae nezemře, ale pouze se nějakou dobu skrývá. Šílený král má pravdu, když je přesvědčený, že se vrátil...


   To co lidem vadilo byl fakt, že chyběla scéna, kdy se setká s Eun-chae. Takže... ta mně osobně nechyběla vůbec. Protože ona a král mi přišli nudní, až to bolelo. Stejně jako u My Girl bych dala přednost - v tomhle případě - té třetí. Ale abych se vrátila k tomu happyendu. Vzpomeňte si na její poslední scénu. Stojí u Geomova titisu (kdo viděl speciál, ten ví, že šlo spíš o meruňku) a v tu chvíli zazní jeho hlas: "Ještě bude šťastný, třebaže už zemřel." To je jasný jak facka, ne? K setkání těch dvou dojde. Jenom si ho musí divák domyslet. A já si domýšlím moc ráda.

   Zastavení čtvrté: Hero (2009)

  Poslední seriál, který Lee Joon-gi natočil před odchodem na vojnu. Trochu se svým tématem a posláním jihokorejské produkci vymykal.To ale neznamená, že by mě nebavil. Bavil a jako bonus tu byl ještě záporák, který mi sedl. No a konec? Zase se žádný přeslazený moučník nekonal. Všechno dopadlo, jak mělo a dva (nebo kolik) roky po té ukázaly, že Ona a On se opravdu dali dohromady. A ti druzí dva taky. A zase tu stačila jenom slova (v prvním případě spíš hádka a rejpání) a úsměv. Tady není o čem spekulovat.


    Zastavení páté: Arang and the Magistrate (2012)

   Konečně sladký, slaďoučký konec uprostřed rozkvetlé louky. Už jenom ty barvy hanboků... A stejně se zase nezavděčili všem. Mně ano. Jasně, mohlo to být udělané tak, že by jim vládci nebes i podsvětí nechali jejich životy, ale proč? Proč, když takhle to bylo originální, milé a... konspirační.

   Arang i její satto měli vyměřený čas, museli splnit úkol, který upekli ti dva nahoře při partii nebeského go (já vím, že korejsky je to jinak, ale nechce se mi to teď v titulcích hledat). Pak oba zmizeli, aby po čase došlo k jejich reinkarnaci. A to byl kámen úrazu. Kde byli mezi tím? Tohle byla věc, která hodně lidem vadila. Prostě někde - moje představivost nabírá na obrátkách - a z těch dětských dialogů bylo jasné, že tam byli spolu. Arang evidentně Eun-ohovi říkala, co má a co nemá. Jenže ten paličák ji prostě neposlechl a prostě se z té řeky Zapomnění musel napít. Co chcete od chlapa? Adam v ráji poslechl Evu, Eun-oh to udělal přesně naopak. Neposlechl, takže si nevyberete. Přesto "to" tam při prvním dětském pozemském setkání bylo. A když se vám bude spoustu let něco dokola opakovat, tak nakonec uvěříte, že jste to opravdu prožili.

   A ještě jedna věc se mi v závěru moc líbila. Nový Smrťák Ju-wall. To bylo parádně vymyšlené.

  
    Zastavení šesté: Two Weeks (2013)

   Můžete seriálu vytýkat nelogičnosti, ale nemůžete mu vytknout konec. Ten byl prostě úžasný, realistický, věrohodný a já ho mám pořád v hlavě. Nechtěla jsem, aby byl "o dva roky později", pak by byl definitivní. Takhle se stejně jako o Iljimae a Arang o něm dá diskutovat. Ten "můj" konec je jasný. In-hye nejdřív proti své vůli, později už vědomě začala upřednostňovat Tae-sana. Polda to vycítil a začal se stahovat. In-hye opravdu měla na lidi odhad a oba její muži byli skvělí. Oba měli svoje chyby a oběma šlo hlavně o to, aby byly šťastné jejich "holky". Ta velká pak byla hodně, hodně moudrá a to se mi na tom konci moc líbilo. Věděla co chce, ale taky věděla, co si musí nechat pro sebe. Takže Tae-sanovi jeho domněnky o "sokovi" nevyvracela. Věděla, že když bude trpělivá, tak získá to, po čem před osmi lety tak toužila...

    Zastavení sedmé - Gunman in Joseon (2014)

   Další z konců jasných jako facka. I když to tak vůbec nevypadalo. Vzhledem k charakteru seriálu a době, kdy se odehrává, se Joon-gi dožadoval toho, aby jeho hrdina zemřel. Že by takový konec byl mnohem výstižnější. Tvůrci ho naštěstí nevyslyšeli. Protože ať je doba jaká je, vždycky je tu naděje. Naděje, že se najde někdo, kdo se zastane těch slabších. A právě tu naději konec odehrávající se po letech podle mě  představoval. Jediné, co mi tenkrát bylo divné, že ti dva za ty roky nezplodili potomka. Ale to už bych chtěla asi moc, co? ;^)

   Zastavení osmé - Scholar Who Walks the Night (2015)

   Jaký bude letošní upírský konec? Nejsem v téhle tématice kovaná, takže se zase budu bát nejhoršího, i když Joon-giův upír bude kladný. Netuším, jaké konce mají hodní upíři. Já to stejně budu zase prožívat, zase stejně budu před koncem šílet, ale strašně se na to těším. Vždycky, když některý z jeho seriálů skončí, tak si říkám: "Zase čekat. Ale vím já, co bude za rok? Bude mě ten chlap ještě bavit?" A ono jo. Je to pokaždé stejné. Je to jako poprvé a už se nemůžu dočkat. O to víc, že už teď je jasné, že po upírovi nebude ta pauza tak dlouhá, protože nás bude čekat čínský romantický film, v kterém si zahrál hlavní roli. Pořád je na co se těšit...
 
   Takže tohle jsou "moje" Lee Joon-giovy konce. Možná jste je vy vnímali jinak, klidně o nich můžeme diskutovat, ale já budu stejně dál číst mezi řádky, vidět je po svém a takové jaké je chci mít. Myslím si, že právě tohle je - možná vědomým, možná podvědomým - záměrem tvůrců. Aby se o nich mluvilo. Aby si je každý upravil k obrazu svému. Nejenom po skončení premiéry, ale vlastně pořád. I mě se, co chvíli někdo ptá, jak Iljimae vlastně dopadl. Díky tomu se ten seriál pořád připomíná. Kdyby skončil setkáním Geoma a Eun-chae, tak by si každý řekl: "Hezký, dopadlo to dobře." A druhý den by o tom už nevěděl. Takhle se divák ptá znovu a znovu: "Jak to tedy bylo?" "Pochopil jsem to správně?"

primi sui motori con e-max

Pouze registrovaní uživatelé mohou zanechat komentář. Prosím, přihlaste se.

Komentáře   

#3 Karra67 2015-06-24 17:32
Cituji Ainny:
Cituji Karra67:
Díky, parádní ohlédnutí, udělala jsi mi velkou radost :-) Do překladu Scholar Who Walks the Night se doufám vrhneš?

Hádej, můžeš třikrát . Počtvrté za korunu. :P


PARÁDA :P :lol: :P
#2 Ainny 2015-06-23 19:27
Cituji Karra67:
Díky, parádní ohlédnutí, udělala jsi mi velkou radost :-) Do překladu Scholar Who Walks the Night se doufám vrhneš?

Hádej, můžeš třikrát . Počtvrté za korunu. :P
#1 Karra67 2015-06-23 17:56
Díky, parádní ohlédnutí, udělala jsi mi velkou radost :-) Do překladu Scholar Who Walks the Night se doufám vrhneš?

Nenahrávejte, prosím, titulky z těchto stránek bez mého vědomí na jiné weby a nedělejte z nich hardsuby.
Vždycky je možné buď uveřejnit odkaz sem, nebo se domluvit. Děkuji za pochopení.